Co je to vlastně ta KPZ

Ptáte se co by měla obsahovat KPZ? Jaký je nejlepší obsah KPZ? A co to vlastně znamená KPZ?

KPZ je zkratka pro Krabička Poslední Záchrany. Je to malá krabička, kterou nosíte vždy při sobě a máte v ní věci, které byste mohli potřebovat v nečekaných situacích. Existuje nepřeberné množství různých krabiček a ještě více je jejich obsahů. KPZ se vyskytuje i v zahraničí pod pojmem “Survival Kit” nebo “EDC” což znamená “Every Day Carry”

Poprvé krabičku poslední záchrany představil Jaroslav Foglar 12.10.1935 v Malém hlasateli.

KRABIČKA “POSLEDNÍ ZÁCHRANY”

Často se vám na vycházce stane nějaká drobná nehoda: Máte zvlhlé zápalky, ztratíte nitě a jehlu, právě když je nejvíce potřebujete, nebo vám schází dvacetník na elektritku, či vám dojde náplast v lékárničce. A tu vás zachrání “Krabička poslední záchrany”. Je docela maličká, aby vám v torně nepřekážela a je z plechu, protože musí vydržeti všechno to mačkání, strkání a pohazování v napěchovaném ranci. V této podivuhodné krabičce máte několik sirek a čkrtátko, máte tam dva-tři zavírací špendlíky, reservní žárovku do baterky, hřebík, kousek provázku, nějaký šroubek, několik dvacetníků, maličký špaček tužky, složený čistý papírek, hadřík pro obvaz, kousek pečlivě zabalené náplasti a různé jiné drobnosti, které znenadání jednou mžete na výletě potřebovati a které ve svých zásobách neočekávaně vypotřebujete, nebo ztratíte.

Jaroslav Foglar, Malý hlasatel, 12.10.1935

Krabičky poslední záchrany dnes

Znovuobjevená historická KPZ autora článku používaná za jeho dětství někdy v roce 2001

Od té doby prošla KPZ vzhledem k postupu doby velkým vývojem. Kvalita vybavení se zvýšila a tak nyní lidé v KPZ nosí různé multifunkční nářadí, signalizační světla a malé svítilny, kompas, obyčejnou tužku nahradila nezlomitelná ohebná tužka a v neposlední řadě různé vlhčené ubrousky nebo dokonce ubrousek, který je možné stlačit do tablety nebo třeba také dezinfekci vody.

Přes to, že jsme v době mobilních telefonů, je krabička poslední záchrany nedílnou součástí všech správných dobrodruhů, skautů, milovníků přírody. Často ji lidé mají také v autě, berou si ji na kolo, na motorku a nebo ji mají schovanou bezpečně doma, kde vyčkává na další dobrodružství.

Krabička poslední záchrany by měla být co nejmenší a měla by obsahovat takový obsah, aby Vás dokázal vytáhnout z menších malérů. Pokud je ovšem obsah KPZ dobře poskládaný, můžete s ní vyřešit i opravdu nepříjemné situace, do kterých se můžete dostat nebo s ní můžete pomoci někomu v nouzi.

Samozřejmě se setkáváme s lidmi, kteří říkají, že KPZ v dnešní době již postrádá smysl. Mobilním telefonem či dobře naditou peněženkou nebo kreditní kartou jsou dělat divy, ale rád bych připomněl, co znamená zkratka KPZ – krabička poslední záchrany – je to opravdu poslední záchrana, pokud se mobil vybije a kreditka vyschne. A život přece není jen o penězích a koukání do displejů! Navíc KPZ můžete brát jako takovou miniaturní sadu nářadí a dalších šikovných věcí. Jak já rád říkám – na světě není člověk, který by minimálně jednou za život nepotřeboval KPZ. 🙂

Naše originální krabičky poslední záchrany

U nás v kouskysveta se zabýváme výrobou KPZtek pro 21. století. Dbáme na kvalitní a cenově dostupný obsah. Používáme moderní technologie, jako je třeba 3d tisk, v KPZtkách jsou různé multifunkční nástroje a další vychytávky. Naše KPZ jsou stejně tak jako Foglarovy KPZ v plechové krabičce, což se postupem času ukázalo jako nejlepší řešení. KPZ kouskysveta tak přes svůj moderní obsah hrdě nesou odkaz KPZtek Jaroslava Foglara z roku 1935. 🙂

Takhle vypadala naše KPZ v roce 2015

Co by měla obsahovat KPZ v roce 2023

Aktuální obsah naší KPZ kouskysveta

KPZ kterou vidíte na obrázku vyrábíme už od roku 2015. V té době ale nevypadala takto. Neustále ji vylepšujeme a ladíme. Verze na obrázku je aktuální v září 2020. Krabička poslední záchrany je také skvělý, originální a praktický dárek. KPZ si může vyrobit každý sám. Pokud si netroufáte na jemné ladění obsahu a hledání všemožných komponentů nebo na to zkrátka nemáte tolik času, můžete si prohlídnout některou z našich vychytaných KPZ. Nebo si nás můžete sestavit vlastní originální KPZ.

Co si do KPZ přidáváte vy? Zapomněli jsme na něco? Budeme rádi, když nám napíšete.

KPZ, 3 magická písmenka

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!