Domácí instantní jídlo

Znáte ten pocit, když si balíte batoh na několik dní v horách a snažíte si vzít si s sebou opravdu jen to nejnutnější, ale i přesto Vás bolí záda jen se na své zavazadlo podíváte? Ano? Tak dříve, než v zoufalosti odlomíte násadku od zubního kartáčku a trochu mu zkrátíte štětinky (každý gram se přeci počítá), zkuste trochu efektivněji sbalit své zásoby jídla. Využijte instantní jídlo. Tím si totiž můžete výrazně odlehčit a nemusí to nutně znamenat týdenní půst.

První možností je zakoupení hotových dehydrovaných pokrmů (od žemlovky až po kuře tikka masala), které jsou dnes už k dostání ve všech outdoorových obchodech. Pokud ovšem rádi experimentujete a jste vlastníkem sušičky, můžete si doma hravě připravit vlastní dobroty. 

Základ celého úspěchu je pokrm, který budeme sušit. Ideální jsou husté polévky a omáčky, dále si můžete předvařit a následně vysušit rýži nebo těstoviny, to jim sice neubere na hmotnosti, ale aspoň urychlí jejich následnou přípravu. A samozřejmě takové sušené ovoce se hodí do ranní ovesné kaše nebo jen tak na svačinu.

domácí instantní jídlo

Jak na domácí instantní jídlo

Připravenou směs rozprostřeme na sušící plát. Pokud se jedná o polévku nebo omáčku, nejdříve ji důkladně rozmixujeme, aby v ní nezůstaly žádné větší kousky, které by zbytečně prodlužovaly dobu sušení. Ideální teplota a doba sušení se liší pokrm od pokrmu. Já suším většinou na 50-60 °C a dobu sušení přizpůsobuji konkrétnímu jídlu – záleží na konzistenci, obsahu vody, tloušťce vrstvy… Že je čas vypnout sušičku poznáme, když nám na plátu vznikne seschlá tenoučká nelepivá vrstva (v případě původně tekutých pokrmů). Takovou placku už můžeme vyndat ze sušičky a rozmixovat na prášek, který se později snáze rozpustí v horké vodě, a připravit na cesty!

domácí instantní jídlo

A jak to funguje v praxi?

Krok za krokem si to ukážeme na asi nejjednodušším jídle, těstovinách s rajčatovou omáčkou:

1. V ešusu začneme ohřívat vodu.

vaření

2. Jakmile začne bublat, přidáme těstoviny a sůl.

přidání sušené omáčky

3. Když jsou těstoviny hotové, vodu nesléváme, ale rovnou do ní přidáme připravenou omáčku v prášku.

vařící se omáčka

4. Pak už stačí jen důkladně rozmíchat a večeře je hotová.

Připravená rajčatová omáčka
Připravená rajčatová omáčka

5. Dobrou chuť!

Sušení v číslech

Na závěr už jen konkrétní čísla u dvou jídel

 • Dýňová polévka
  • Teplota: 55 °C
  • Čas: 7-8 hodin
  • Původní hmotnost: 800-900 g
  • Konečná hmotnost: 130 g
 • Rajčatová omáčka
  • Teplota: 55 °C
  • Čas: 6 hodin
  • Původní hmotnost: 800 g
  • Konečná hmotnost: 120 g

Autor

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!