Znáte ten pocit, když si balíte batoh na několik dní v horách a snažíte si vzít si s sebou opravdu jen to nejnutnější, ale i přesto Vás bolí záda jen se na své zavazadlo podíváte? Ano? Tak dříve, než v zoufalosti odlomíte násadku od zubního kartáčku a trochu mu zkrátíte štětinky (každý gram se přeci počítá), zkuste trochu efektivněji sbalit své zásoby jídla. Využijte instantní jídlo. Tím si totiž můžete výrazně odlehčit a nemusí to nutně znamenat týdenní půst.
První možností je zakoupení hotových dehydrovaných pokrmů (od žemlovky až po kuře tikka masala), které jsou dnes už k dostání ve všech outdoorových obchodech. Pokud ovšem rádi experimentujete a jste vlastníkem sušičky, můžete si doma hravě připravit vlastní dobroty.
Základ celého úspěchu je pokrm, který budeme sušit. Ideální jsou husté polévky a omáčky, dále si můžete předvařit a následně vysušit rýži nebo těstoviny, to jim sice neubere na hmotnosti, ale aspoň urychlí jejich následnou přípravu. A samozřejmě takové sušené ovoce se hodí do ranní ovesné kaše nebo jen tak na svačinu.
Jak na domácí instantní jídlo
Připravenou směs rozprostřeme na sušící plát. Pokud se jedná o polévku nebo omáčku, nejdříve ji důkladně rozmixujeme, aby v ní nezůstaly žádné větší kousky, které by zbytečně prodlužovaly dobu sušení. Ideální teplota a doba sušení se liší pokrm od pokrmu. Já suším většinou na 50-60 °C a dobu sušení přizpůsobuji konkrétnímu jídlu – záleží na konzistenci, obsahu vody, tloušťce vrstvy… Že je čas vypnout sušičku poznáme, když nám na plátu vznikne seschlá tenoučká nelepivá vrstva (v případě původně tekutých pokrmů). Takovou placku už můžeme vyndat ze sušičky a rozmixovat na prášek, který se později snáze rozpustí v horké vodě, a připravit na cesty!
A jak to funguje v praxi?
Krok za krokem si to ukážeme na asi nejjednodušším jídle, těstovinách s rajčatovou omáčkou:
1. V ešusu začneme ohřívat vodu.
2. Jakmile začne bublat, přidáme těstoviny a sůl.
3. Když jsou těstoviny hotové, vodu nesléváme, ale rovnou do ní přidáme připravenou omáčku v prášku.
4. Pak už stačí jen důkladně rozmíchat a večeře je hotová.
5. Dobrou chuť!
Sušení v číslech
Na závěr už jen konkrétní čísla u dvou jídel
- Dýňová polévka
- Teplota: 55 °C
- Čas: 7-8 hodin
- Původní hmotnost: 800-900 g
- Konečná hmotnost: 130 g
- Rajčatová omáčka
- Teplota: 55 °C
- Čas: 6 hodin
- Původní hmotnost: 800 g
- Konečná hmotnost: 120 g
Autor
Anna Marková