Himaláj – Krásný trek kolem Padumu

Kašmír má pověst jedné z nejnebezpečnějších oblastí světa. Ač tomu tak opravdu je, do některých jeho oblastí se můžete vypravit bez obav. Třeba na několik túr kolem cestovatelského centra Padum, ležícího v nadmořské výšce 3 700 metrů. Zde se naopak setkáte se samými milými lidmi, kteří jsou nedotčeni masovou turistikou a budou vaší návštěvou upřímně potěšeni, což není v Asii vůbec běžné.

Duchovní pouť

Padum si nelze představit jako město plné turistů. Má pouze kolem dva tisíce obyvatel a hotelové resorty zde rozhodně nečekejte. Přesto jde o nejlidnatější město celého Zanskaru a můžete z něj vyrazit na několik velmi zajímavých cest. Jedna z nich, během které každý den můžete navštívit jeden klášter, má přibližně 67 kilometrů. Začíná cestou do Karshy, která je ještě o tři sta výškových metrů výše než Padum. Když se vyškrábete nahoru, odmění vás nádherné fresky, jež jsou neustále restaurovány skupinou malířů.

Malíři

Hledat místo na postavení stanu, pokud nevyužijete pohostinství klášteru, je velmi obtížné. Všude kolem vidíte kamenitou poušť, kde se vůbec stanovat nedá. Musíte ujít ještě přibližně další tři kilometry do maličkého Rinamu. Je však třeba vyrazit včas, slunce se totiž už kolem sedmé hodiny skryje za vrcholky a padne pořádná tma. Je tedy třeba hledat rychle, kamenná ohrada jako obrana proti silnému větru se sama nepostaví.

Kláštery na skále

Další den se vydáme do Zangly, do které se dostanete po poměrně bezpečném mostě, tedy minimálně na indické poměry. Na druhém břehu již vede dokonce asfaltová cesta, takže občas potkáte i nějaké to auto. Samotný klášter stojí na skále, která vypadá jako useknutá mačetou. Dle libosti si můžete lehnout na okraj a koukat na 200 metrovou propast pod vámi. Je vám však nabídnut úchvatný výhled na řeku Zanskar a všechny vesnice kolem něj.
Další den se vrátíme několik kilometrů zpět k mostu a pak pokračujeme dále po silnici do Chilinskydu. Po cestě potkáte i vesnici Tsazar, kterou nám například naše GPS ukazovala úplně jinde. Pokud se vám toto také stane, není třeba panikařit, jdete stále ještě tím správným směrem. V samotné vesnici se nachází jen velmi malá gompa, ve které ovšem žijí jen mnišky, takže jistě pro zajímavost stojí za návštěvu.¨

Z vesnice už není problém sehnat odvoz zpět do Padumu, abyste si ukrátili patnáct poměrně fádních kilometrů. Aspoň se vyhnete písečným bouřím, které se přes vás po cestě občas přeženou. A právě tento úsek je prý nejhorší. V Padumu si zajděte do Korean Restaurant, kde mají nad poměry kvalitní a dobré jídlo. Minimálně jejich palačinky je naprostá nutnost vyzkoušet.

Jak se dostat do Padumu?

Cesta do výchozího města není úplně jednoduchá. Napřed je nutné přiletět do Lehu, hlavní tepny zdejší turistiky. Z něj nás čeká 400 kilometrů po naprosto šílených silnicích, takže vás čekají dva dny cesty a přibližně dvacet pět hodin v autobuse. Kdo však nemá rád srázy, bude mít problém, jelikož silnice vedou často nad stržemi bez zabezpečení. Řidiči jsou však velmi šikovní a chyby nedělají. Spíše si připadáte jako na horské dráze, jelikož budete při každém výmolu skákat tak půl metru nad sedadlo. Nevěříte? Tak o tom si popovídáme, až se z této cesty vrátíte.

Mapa

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!