Indonésie I. – stopover v Itálii – Benátky levně na skok

Na skok do Benátek

Benátky
první dojmy z Benátek

Všechno to začalo v Praze 8.9., kde jsme po brzkém ranním vstávání obsadili 2 místa v autobusu č. 191 mířícím na Letiště Václava Havla. Měli jsme velký strach z pašeráků drog a tak jsme naše krosny obalili asi tak kilometrem potravinářské folie (nesmějte se, člověka napadnou různé věci při cestě do poměrně neznámých zemí :)).
Nejprve jsme letěli asi hodinku s nízkonákladovou společností Wizz Air do Benátek.”Nízkonákladovka” spočívá v tom, že pokud jste větší postavy, budete se krčit v stísněnějším prostoru a nedostane nic k jídlu nebo pití. Ale pokud nejste fajnovka nebo nemáte 2 a půl metru, přežijete to stejně v klidu jako my.
Nemusím tady psát, jak jsou Benátky krásné město, to určitě všichni ví. Za tu nádheru se ale také dosti platí :). Pokud ale jako my nemáte peněz na rozdávání, dá se to udělat i jinak. Tady jsou tedy spíš informace pro “nízkonáklaďáky”.
IMG_0052 IMG_0032
Musíte vědět, co chcete. Rozhodně se vyhněte obloukem všudypřítomným malajským nabízečům růží, protože už se jich pak nezbavíte. Na hlavních třídách najdete možná dobré, ale děsně předražené restaurace. Stačí se jen trochu ztratit v uličkách a po nějaké chvíli narazíte na pěkně vypadající restauraci s příjemnými cenami, která má mnohdy větší kouzlo než ty na přeplněných promenádách. My jste šli okolo stánku, kde prodávali celou pizzu od 5 do 7 EUR a tak jsme jí zkusili – no, co dodat, byla, jako snad každá pizza od Itala, výborná! :)1 kopeček zmrzliny se dá sehnat i za 1€. Na Čecha a jeho půlkopečky v cukrárně je to dost peněz, ale tady za ty peníze dostanete opravdu mega kopec. No a ta chuť! Jediné, co nám v Benátkách chybělo, byly lavičky, protože jsme s krosnami často odpočívali. Vysedávali jsme vždycky na mostech, ale všechny uličky a schodiště jsou hodně úzké.
Našli jsme v centru i klasický market pro “místňáky” s normálními cenami, bohužel se nám fotka nějak vytratila z mobilu. Tady je ale celkem fajn odkaz na pár obchůdků s normálními cenami a jejich adresami.
V centru Benátek nejezdí téměř žádná hromadná doprava, co ale můžete využít za cenu normálního lístku je vodní taxi, které projíždí kanály a dopraví vás do vzdálenějších míst. Je to hezká alternativa k velmi drahým gondolám (projížďka začíná na 3000,-)
Tradiční gondoly projíždějící kanály. Romantická (mnohdy spíš kýčovitá) ale hodně drahá zábava
Tradiční gondoly projíždějící kanály. Romantická (mnohdy spíš kýčovitá) ale hodně drahá zábava

Jak se den chýlil ke konci, sedáme na autobus č. 5 a jedeme na Letiště Marco Polo. Doprava je tady všeobecně docela drahá – transfer z letiště Benátky – Treviso do centra je za 10 EUR/os. a to samé cesta centrum – letiště Marco Polo. Transfery jezdí z/na obě letiště každých 30 minut, ale poslední odjížděl okolo 11. hodiny. Proto si raději dopředu zjistěte časy odjezdů a kdy jede poslední autobus.

Spaní na letišti aneb Hotel Marco Polo Airport

Na letišti jsme nocovali a byl to opravdu zážitek. A protože jsem toho moc nenaspali, můžeme alespoň poskytnout pár rad, kde složit hlavu :). Úplně první dobrý tip je stránka www.sleepinginairports.net, kde  najdete snad jakékoli letiště na světě a dozvíte se na ní fajn informace, třeba jako že letiště v Abu Dhabí má sprchy, a to se nám po dvoudenní cestě s mizivou vyhlídkou sprchy fakt hodilo!
Člověk, co cestuje nalehko, toho s sebou moc nezabalí, zvláště ne deku, kterou by si pod sebe dal (pokud cestujete se spacákem,  jste vysmátí). Buďto můžete jednu deku uzmout u aerolinek, pokud jste s nimi absolvovali delší let, anebo si s sebou můžete přibalit emergeny alobalovou přikrývku. Najdete ji v autolékárničce a přestože na to nevypadá, pěkně vás zahřeje a vejde se do kapsy.

spaní na letišti Venice Marco Polo Airport
spaní na letišti Venice Marco Polo Airport

Co člověka nevyhnutelně zastihne při přespávce na letišti, je HLAD. A jak mnozí ví, když jsme hladoví, tak jsme nevrlí, natož když se ještě přihodí nějaké zpoždění letu. Na velkých letištích typu Dubaj se vám to nestane, ale na malých letištích, jako bylo Benátky Treviso nebo Benátky Marco Polo Airport neseženete téměř ani sušenku. Je dobré si tedy ještě po cestě koupit něco k večeři či snídaní. Zaprvé se vyhnete zbytečným hladovým hádkám a za druhé celkem ušetříte. A při cestě z Evropy třeba do takové Indonésie ušetříte na blbém sendviči na 4 hlavní jídla v indonéském varungu 🙂
Nasi goreng - za jeden sendvič na letišti máte 4 tyhle jídla :)
Nasi goreng – za jeden sendvič na letišti máte 4 tyhle jídla 🙂

Samo o sobě bylo letiště Marco Polo celkem zklamání, ale je pravda, že je to pouze lokální letiště. Nečekejte tedy žádné vypolstrované sedačky, na kterých by se dalo bivakovat, nebo 24 hodin otevřenou kavárnu. Na druhou stranu vás ale nikdo nebude budit ani vyhazovat a můžete potkat spoustu stejně naladěných spolucestovatelů, jako jste vy.
 
 
 
 
 

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!