Malta

Malta je malé souostroví na jihu Evropy. Když je hezké počasí, dokonce se Vám podaří zahlédnout i kousek Sicílie. Sami jsme tomu nejprve nevěřili a měli jsme to jako takovou “Malta Morgánu”, ale místní nám to potvrdili. A protože jedním z jejich úředních jazyků je angličtina, tak jsme jim dokonce i rozuměli. Potom mají ještě úřední jazyk maltštinu, což je taková směska arabštiny, řečtiny, turečtiny a dalších jazyků.

Je zde snad více než 300 slunných dnů v roce, takže o hezké počasí tu není nouze. V létě zkrátka neprší.

Malta je složena ze tří ostrovů – Malta, Gozo a Comino

Přestože je Malta opravdu malý ostrov, (“Malý” v tomto případě znamená, že když vylezete na kopec, vidíte všechno od “M” až po “A”), tak disponuje nesmírnými možnostmi vyžití a na své si tu přijde opravdu každý. Vzhledem k rozloze se toho dá strašně moc stihnout, protože jednotlivá místa jsou od sebe jednotky minut jízdy autem. Potápěči, milovníci večírků, jídla, architektury nebo třeba obdivovatelé historie. Všichni se zabaví. Nás uchvátila právě historie.

Naše toulky za historií Malty

Řeknu to na rovinu, letenky na Maltu jsme kupovali, aniž bychom věděli, co čekat, byla to klasická rychlá akce. Druhým dechem dodávám, že to byla naše svatební cesta. Karča už se také jmenuje Bartošová. 🙂 Jeli jsme hned po svatbě a vzhledem k náročnému plánování veselky jsme nestihli úplně vyladit itinerář Malty. O to víc jsme byli překvapeni, jak bohatou historii Malta má. Vystřídali se tu megalitičtí stavitelé chrámů, Féničané, Kartáginci, Římani, Byzantskáu říše, Napoleon a Spojené Království. Napíšeme sem jen pár kousků, které nás oslovily. Pokud by Vás zajímalo víc, mrkněte na Wikipedii, je to tam napsané líp, než svedeme my. 😉 Vzhledem k důvodu cesty se může stát, že některé fotografie se budou jevit více kýčovitě, než obvykle, tak s tím počítejte.

Stavitelé chrámů

První doložení obyvatelé zde byli už před 7000 lety! Moc se toho o nich neví, jelikož se nezachovaly žádné písemné poznatky, neví se ani, zda používali písmo. Co se o nich však ví, je to, že to byli neuvěřitelní stavitelé. Důkazem toho jsou chrámy, které od nich zůstali. NAPROSTO nás to odrovnalo. Většina chrámů je starší než pyramidy v Egyptě a nepamatuji si, že by nám o tom ve škole něco říkali, možná proto jsme si připadali jako Kryštof a Kolumbus, co právě objevují Ameriku.

Chrámy jsou postaveny z vápence, z kterého je Malta utvořena. Obrazně by se dalo říci, že celý ostrov je jeden velký kus “šutru”. Malťané bravurně bez jakýchkoliv kovových nástrojů zvládali kámen opracovat a v nepředstavitelných velikostech přepravovat napříč ostrovem ke stavbě svých chrámů. Chrámy jsou rozesety po celé Maltě. Nachází se zde také spoustu podzemních pohřebišť, neuvěřitelným způsobem vytesaných do skal.

Maltézští rytíři a turecká hrozba

Řád maltézských rytířů vznikl už v 11. století jako řád Johanitů v Jeruzalémě. V 16. století Malta připadla pod správu tohoto řádu, který byl postaven před nelehkou situaci. Agresivní Osmanská říše z východu neustále uzobávala další a další území, až hrozilo, že pohltí celou Evropu. V roce 1556 se rytířům podařilo za obrovských strát odrazit osmanského panovníka Sulejmana I. při jeho Velkém obléhání Malty. Tento čin vedl k postupnému úpadku Osmanské říše. Kdoví jak by to bylo, kdyby tenkrát hrstka rytířů Turky neodrazila.

Rytířská architektura je na Maltě neustále patrná a nelze přehlédnout všudepřítomný znak kříže.

2. Světová válka

Malta byla zkoušena i za druhé světové války. Kvůli své strategické poloze si na ni brousily zuby vojska OSY. Pokud si to dobře pamatuji, je Malta nejvíce bombardovaný stát za druhé světové války. Lidé trpěli hladem, schovávali se v jeskynních systémech. Co se týče letectva, tak měli Malťané jen asi tři stíhače, které prováděly neuvěřitelně odvážné výpady. Také je zde neuvěřitelný příběh o zásobovacích lodích, které byly během plavby až na jednu všechny potopeny. Jsou to všechno velice silné příběhy. Doporučuji navštívit muzeum ve Valettě, hlavním městě.

Malta dnes našima očima

Z toho co jsme viděli na nás Malta působila jako rušný malý ostrůvek, který žije hlavně z cestovního ruchu, byli jsme dost překvapeni architekturou, která kombinuje opravdu všechny možné prvky. Je zde rozmanitost jak národostní, tak i náboženská. Ač ostrov působí vyprahle a není zde žádný přírodní zdroj pitné vody a fauna je tvořena většinou kaktusy, pěstuje se tu spousta zeleniny a ovoce.

Malta je od roku stejně jako my člen EU. Lidé tu moc nikam nespěchají, mají velký smysl pro tradici. Prý jsou legendární jejich festivaly, kdy se celé městečko promění v jeden pulsující celek a je jedno, jestli jste mladý nebo starý, bohatý či chudý.

Kolik dní strávit na Maltě?

Kolik času budete na Maltě potřebovat? Doporučuji minimálně 7 dní. Nejlépe 10 dní. Víc než 14 dní by už možná mohla být nuda. Píšu to z vlastní zkušenosti, kdy mi přišlo, že kdybychom jeli “přes mrtvoly”, tak za 7 dní se dá absolvovat vše, co jsme my stihli za 10. Pokud si však Maltu chcete vychutnat a nechat se jí pohltit, 9-10 dní je ta správná doba. Za 14 dnů si pravděpodobně již odbydete většinu klasických bodů v průvodci a může se stát, že už byste nevěděli coby, případně na Vás padne cestovatelská únava 🙂 Na netu jsem narazil i na články, kde Maltu zvládli za víkend, taky to jde, ale je to škoda se tak hnát. Určitě nevynechejte ostrov Gozo.

Na Maltu se dostanete nejlépe letecky. Jde to přímo z Prahy. Platí Eurem. Pokud máte řidičák, půjčte si auto nebo motorku. Jen pozor, jezdí se zde vlevo! Ze začátku je to šok, ale za chvilku si zvyknete. Nás od toho nejprve odrazovali, že prý Malťané jezdí hůř jak Poláci v bílých dodávkách, ale není to pravda. Sice se hodně brzdí, občas je někdo nervák, ale vzhledem k rozloze Malty budete rádi, když někde pojedete víc než 80km/h. Lze si samozřejmě také půjčit kolo, jen dejte pozor, slunce je zde dost ostré a teploty se v létě šplhají opravdu vysoko.

Co ochutnat na Maltě?

Jednoznačně sycený nápoj Kinnie. My máme Kofolu, Malťané zase Kinnie, je to takové jemně hořké nealkoholické osvěžující tekuté zlato z pomerančů, zázvoru a dalších tajných přísad. V podstatě je k dostátní kdekoliv na Maltě.

Degustace Ftiry v Rabatu vepředu nápoj Kinnie

Ftyra – v překladu “chléb”, je tradiční pečivo, vypadá jako takový velký donut, chutí připomíná ciabattu. Dejte si jej s tuňákem, sušenými rajčaty a olivami, je to bomba, navíc dobrý poměr cena/výkon (cca 4eura)

Králík – maltské národní jídlo. Dělají ho v rajčatové omáčce, většinou dražší, ale zkuste jej alespoň jednou!

Malta je takový středozemní melting-pot, takže si zde pochutnáte také na řeckém salátu, těstovinách, budou Vám šmakovat různé druhy plněných pečiv, které jsou k dostání na ulicích. Dělají také pizzu, ale já upřímně musím říct, že mě moc nezaujala. Těsto v maltských restauracích bylo takové “sušenkové”. Také kávu dělají hodně sladkou. Pokud však půjdete do restaurace s italskou vlaječkou, dostanete tradiční italskou pizzu a kávu. Nezapomeňte ochutnat také ryby a jiné mořské živočichy!

Fotogalerie

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!