Návod na výrobu roušky z obsahu KPZ kouskysveta nebo KPZ Vážka

Návod, jak si pouze s pomocí obsahu našich KPZ sestrojit jednoduchou nouzovou roušku během 10 minut.

Návod je hodně improvizovaný a je dělaný doslova “na koleně”. Berte to jako takovou RPZ – roušku poslední záchrany.  

Na výrobu roušky budete potřebovat tyto věci:

Vlhčený ubrousek

Kompresovaná utěrka

Šitíčko

Duct tape

Provaz nanocord

Drátek

Zavírací špendlík

Kancelářské sponky, 2ks

Vteřinové lepidlo (volitelné)

 

Všechny položky naleznete v naší KPZ kouskysveta i v KPZ Vážka

 

Nejprve navlhčíme a rozprostřeme kompresovanou utěrku. Je dobré ji nechat plně uschnout, ale můžete pracovat i s vlhkou.

Na kompresovanou utěrku položíme vlhčení ubrousek dle obrázku. Ubrousek je dobré nechat vyschnout, ale můžete pokračovat i s vlhkým.

Připravíme si drátek o délce cca 36 cm, ohneme ho napůl a umístíme ho dle ubrázku. Drátek bude sloužit jako tvarovník roušky na nos.

Ohneme rohy kompresované utěrky dle obrázku. Rohy vlhčeného ubrousku neohýbáme. Nezapomeňte na drátek!

Horní rohy doporučujeme zajistit zavíracími špendlíky dle obrázku. Malý špendlík naleznete v šitíčku. Špendlíky nezavírejte. Budete je později oddělávat.

Teď přichází nejsložitější část – roušku složte do “harmoniky”, abyste měli 3 přehyby. Postupujte opatrně. Boky roušky můžete také zajistit pomocí vteřinového lepidla.

Poté, co složte harmoniku, připravte si dva útržky duct tape a podélně je přehněte.

Opatrně pomocí duct tape zajistěte boky roušky.

Přebytečnu duct tape můžete oříznout například pomocí skalpelové čepelky.

Z šitíčka si připravte jehlu a nit a prošijte bok roušky tak, abyste prošili pásku, kompresovanou utěrku i vlhčený ubrousek. Stejný postup opakujte i na druhé straně. Až budete mít hotovo, vyjměte zavírací špendlíky.

Prošite také vrchný část roušky, abyste zafixovali drátek. Následně na horní rohy roušky zapíchněte zavírací špendlíky a na dolní rohy zapíchněte kancelářské sponky. Sponkami také propíchněte roušku, jinak nebudou sponky držet.

Připravte si 2 kousky nanocordu či jiného provázku. (Na obrázku máme růžový nanocord, v KPZ budete mít pravděpodobně modrý)

Provázek nejprve navažte dolů na kancelářské sponky a potom navolno prostrčte zavíracím špendlíkem dle obrázku. Nasaďte si roušku a upravte si utažení provázků dle potřeby. Poté je zavažte.

Hotová rouška by měla vypadat nějak takto. Samozřejmě kvalita se odvíjí od Vaší manuální zručnosti. Důležité je, aby rouška dobře seděla na tváři. Pomocí drátku roušku přitlačte na nos, tak aby kopírovala linii nosu.

Je jasné, že rouška není tak účinná proti virům, jako například respirátor s FFP3 filtrem. Nicnéně, je to rozhodně lepší než nic, a pokud například potřebujeme jít do obchodu a nemáte nic jiného, tak všechno je lepší než nic. 🙂 Rouška je také například ve výbavě autolékárniček, můžete také mrknout tam. Tento návod by měl posloužit zejména všem, co mají naši KPZ a trpí nedostatkem roušek. 🙂

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!