Pravčická brána s kočárkem (2023)

Požár v roce 2022

Ač nám bylo řečeno, že po požárech se na Pravčickou bránu s kočárkem nedostaneme, tak jsme se tam dostali. A cesta není tak hrozná, jak někteří strašili. Pravčická brána s kočárkem jde zmáknout. V tomto krátkém článku popíšu, jak se nám to povedlo.

Jistě si pamatujete požár v roce 2022, díky kterému velká část lesů Českého Švýcarska lehla popelem. Jelikož je Pravčická brána součástí tohoto národního parku, plameny se nevyhnuly ani jí.

Následky požáru jsou patrné hned na začátku trasy

Naše cesta k bráně stručně

Nejfrekventovanější Gabrielina stezka je zavřená a proto jsme se vydali z Mezní Louky po zelené do Mezné a potom po žluté do místa Tři prameny. Následně jsme si vyšlápli po červené téměř až k Pravčické bráně, kde jsme cca 200 metrů pod bránou zaparkovali kočárek a zbytek cesty se naše juniorka nesla v nosítku.

“Apokalyptický” pohled na cestu Pravčické bráně

Naše cesta k Pravčické bráně s kočárkem podrobně

Kočár

Jak už jsem říkal, šli jsme s kočárkem. Máme terénní trojkolku TFK MONO 2, tak jsme ji chtěli pořádně prubnout. Naše juniorka už sedí ve sporťáku. Terénní kočárek pro výšlap doporučuji. Pokud máte městský typ kočáru, asi by se to taky dalo dát, asi bych do toho nešel, rozhodně s něčím, co má fakt malá kolečka.

Parkování

Trošku jsme se nechali nachytat nějakými staršími informacemi. Tak prosímvás, na parkovišti Mezní Louka si účtují za parkování nekřesťanských 200 Kč. My jsme to bohužel zaplatili, ale dá se jet kousek dál směrem na mezní Můstek a můžete parkovat u místních penzionistů i třeba za 100 Kč. Jen pozor, většinou je to jen málo míst, takže “kdo dřív přijde, ten dřív bere”. U penzionů je parkování vždy dostatečně dobře značeno. Zadarmiko bych to někde píchnout asi nezkoušel, prý si to hlídají…

1. Úsek: Mezní louka – Mezná

Tento kousek můžete jít po silnici nebo po zelené, která kopíruje silnici. Je to napohodu cesta. Ale už si začínáme všímat spouště, kterou způsobil požár. Dávejte pozor na auta, občas to tu někdo pálí.

2. Úsek: Mezná – Tři prameny

Tady se jde taky docela pohodově. Cesta je hodně ve stínu. Je zde pár pěkných výhledů a dalekohledem můžete vidět i Pravčickou bránu.

Krásné okolí ve druhém úseku cesty

3. úsek: Tři prameny – Pravčická Brána

Zde už se zapotíte trošku více. Ze začátku se jde prostě jen do kopce. Po nějaké vyfuněné metráži se ale začínají objevovat první překážky ve formě podélných klád a kamení. To se tak nějak postupně střídá, až se dostanete k úseku, kde už je písek. Projeli jsme bez problému. Lidi sice divně koukají, protože jsme jediní s kočárkem, ale jsme zvyklí a jdeme dál.

Jdeme do trháku, za náma apokalypsa
Následky požáru
Písečná část cesty. Část oddychu
Finálních 200 metrů už s kočárkem nejde. Je to hodně úzká cesta po které chodí spousta lidí
Výsledná radost po zdolání všech překážek.

Cesta zpět

My jsme si ji zkrátili do Mezní louky busem ze zastávky Tři prameny. Jelikož ve Třech pramenech je ložisko zahraničních turistů, tak zde nějaký bus jezdí na místní poměry téměř neustále. Cestu po které jede bus můžete jít i pěšky, abyste zpět nešli stejnou cestou. Jen dávejte pozor, opět zde jezdí auta.

Oficiální mapa
I šotouši si přijdou na své.

Jízdní řády ze zastávky Tři Prameny

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!