Putování po Lehu

Vysokohorské město Leh je hlavní centrum rozsáhlé a velmi řídce obydlené oblasti indického Himálaje. V samotném městě žije přes dvacet tisíc lidí, ale kvůli hned několika rozsáhlým vojenským areálům je dost roztahané. Jde o místo, ze kterého vychází mnoho vysokohorských treků, protože vedle něj se nachází miniaturní letiště uprostřed hor. Už jen samo přistání je velký zážitek, jelikož přistávací rampa není zrovna dlouhá a člověku přijde, že pilot nemá sebemenší šanci stihnout zastavit.

Pohled na část Lehu

 

Vystoupejte na stúpu

Nad městem se kromě několika buddhistických chrámů tyčí i jedna nezvyklá stavba. Jde o zářivě bílou Shantí-stúpu, kterou zde postavili Japonci ve dvacátém století. Rozhodně je třeba zamířit sem na výlet, úplně zachovalých a nových staveb v celé Indii moc nenajdete. Cesta ke stúpě vede po zdánlivě nekonečných schodech, při jejichž zdolání se zapotíte. Zároveň je třeba nezapomenout na nadmořskou výšku přes 3 500 metrů nad mořem, takže je třeba nepřepálit začátek, abychom se nahoru dostali bez problémů. Ze shora je mimo jiné i hezký výhled na celé město.

Krásná Shantí-stúpa

Kouzlo kultury

 
 
Mezi nejpopulárnější vycházky v okolí Lehu patří výlet na Namgyal Tsemo gompě. Krásná stavba se tyčí nad Lehem a dá se k ní dojet taxíkem. My jsme však zvolili cestu z druhé strany vrcholku po prašných cestách, abychom si nepřipadali jako japonští turisté, co se nechají někam dovézt, všechno nafotí a zase se ženou zpátky. Když se dostanete dovnitř, máte možnost se podívat na velkou sochu sedícího Buddhy, kterých tu není zdaleka tolik jako v jihovýchodní Asii, takže se vám neokoukají. Z věže také uvidíte předměstí Changspa, zelenou oázu celého kraje, který jinak spíše připomíná vyprahlou poušť.

I uprostřed hor se dá najít oáza zeleně.

Základna vašich cest

Leh je zkrátka město, které musíte navštívit, i kdybyste z neznámého důvodu nechtěli. Existuje spoustu dalších možností, kam se vydat. A to ať už autem nebo pěšky. My jsme se však omezili především na výše zmíněné výlety. Také jsme v okolí Lehu navštívili festival tibetské kultury a pudžu (buddhistický náboženský obřad) vedenou Dalajlámou. To vám už ovšem musí přát velké štěstí, aby se taková akce konala. Celou oblast je nejlepší navštívit mezi květnem a zářím, pozdější měsíce jsou spíše zimní a teploty zde mohou dosahovat i -40 °C.

Jeden z četných bůžků při tanci.

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!