Sheep's Head Way – Irsko


Sheeps Head Way je úplně na jihu Irska

Ve druhé polovině září jsme se vydali na dálkovou trať v Irsku s poetickým názvem Sheep’s Head Way.
Protože jsme velice obtížně hledali informace o této krásné stezce, pokusíme se je tady sepsat.
Celková mapa cesty Irskem

Základní info o Sheep’s Head Way

88 km dlouhá (nebo 200 km, podle toho, jaký vyberete okruh, my jsme šli kratší část) kruhová trasa nabízí romantické a zároveň drsné kilometry po mírně zvlněném výběžku. Uvidíte zde krom spoustu ovcí (jak je patrné z názvu) také spoustu krav, koz, koní, prasat a šťastlivci uvidí i lamy! Většina zvířat se pase volně na obrovských loukách, často budete opravdu na dosah. Sheep’s Head Way se line jižním výběžkem Irska v hrabství Cork a pokud se rozhodnete zvládnout kratší část, počítejte s 4 – 5 dny v závislosti na počasí. My jsme ji absolvovali se stanem na zádech, takže ano, stanovat se dá.
Počasí je zde nepředvídatelné a mění se opravdu rychle. Prudký nárazový déšť, sluníčko, silný vítr i vytrvalý liják, který vydrží celý den. S tím vším se zde musí počítat, ale o tom to taky je, proto je velice důležité nepodcenit vybavení. Hlavně kvalitní nepromokavé boty. Pokud přetrvávají lijáky, půda už zkrátka nemůže vodu pojmout a často je třeba “čvachtat” v rozbahněných cestách. Samozřejmostí je pláštěnka. Doporučujeme také nepromokavé kalhoty, obal na krosnu a kvalitní bundu.
Pokud tohle všechno máte, jste připraveni na lijáky a můžete si užít nádherná panoramata, milé lidi a spoustu zvířat, která Sheep’s Head Way nabízí zatím velice nekomerčním způsobem.
 

“Nečekaně” narazíte na volně se pasoucí stáda ovcí.

Jak se dostat na Sheep’s Head Way

Existuje v podstatě jen jedna varianta, záleží odkud pojedete. My popíšeme trasu z Belfastu v Severním Irsku, kam levně lítá WIZZ air, pak je to ale přes celé Irsko, ale je možné doletět i blíže, do Dublinu, kam se dá dostat také za relativně rozumné peníze letecky. Dále lze doletět i do Corku, který je letecky nejblíž, ale tam se Vám budou levné letenky asi hledat těžce. My jsme letěli do Belfastu, ale teď zpětně doporučujeme doletět do Dublinu.
Z Belfastu do Dublinu jezdí spousta pravidelných linek, například Aircoach.
Z Dublinu je se potom potřeba dostat do Corku.
Buď opět Aircoach nebo Eireann.
Poslední část cesty je Cork – Bantry, kde už se konečně napojíte na trasu. Zde jezdí už pouze a jen Eireann. Lze zde dokonce koupit zpáteční jízdenka, kterou můžete koupit rovnou i se spojem do Corku a ušetřit tak nějaké peníze.
Pokud byste chtěli podrobné výpisy, zde je tabulka, kterou jsme vytvořili při plánovaní. Jsou tam vypsané snad všechny spoje, které je možné použít.
V Bantry je potom možnost koupit ještě nějaké zásoby, se sháněním kartuše byste zde ale mohli mít problémy, protože je to menší město. Ostatní města po cestě to ale jistí.


 
 

Naše cesta ve zkratce


Jak je vidět z mapky nahoře, v podstatě jsme napříč projeli celé Irsko, takže to byl i takový rychlopoznávácí zájezd. Pokud nespěcháte, můžete se v ostatních městech zdržet i déle. Například v Dublinu. My jsme zde strávili den v Abigails Hostel, což je lowcost hostel, kde se spí jak v dormech, tak je možno spát i v doubleroomu. My jsme spali v dormu, za ty peníze super, ale pokud rádi vyspáváte, tak se připravte, že od 7 ráno už se asi nevyspíte. Výhodou hostelu je snídaně “all you can eat”, která je v ceně. Až pojedem do Dublinu

Symbol Sheeps Head Way

, tak opět budeme volit tenhle hostel.
 
 
 
 
 

To byla taková odbočka, ale teď zpět na Sheeps head way. Trasu můžete jít buď ze severní části výběžku nebo z jižní. Důrazně doporučujeme jít nejprve ze severu. Zde je terén nejnáročnější, přes hory a s občasným silným větrem. Nás zde přepadla fakt silná bouře s vichřicí, takže jsme museli kempovat na takovém romanticko-drsném cliffu, kdy se vítr v noci do stanu opíral jak do plachetnice a kapky bily do plachty jako kulomet, ale přežili jsme.
Naše cesta s vyznačením míst, kde jsme stanovali

 
Ze začátku to šlo ztuha

… a pěkně fučelo!

 
Ten přechod přes hory je fakt krásný, sice drsný, pokud prší, ale o to větší paráda to potom je, když se po rozmáčených cestách s ovcemi, které vás provází po celou cestu, dostanete až k majáku. Zde si vychutnáte nádherný výhled na nekonečný Atlantský oceán.

Maják je přesně v polovině cesty, druhá polovina Vás provede nádherné kopcovatou krajinou, kde občas narazíte na nějaké to stavení, občas projede auto (snad nejčastěji auto pošty 🙂 ), z kterého vás Irové zdraví vztyčeným palcem, jakože jste fakt dobrý. Krajina na nás působila jako Kraj z Pána prstenů. Jen dejte pozor na psy, protože jich tu jsou spousty a často hlídají pozemky.
Stanování

 
Během treku jsme celou cestu spali ve stanu. Vlastně až na jednu noc, kdy v její předvečer se strašně rozpršelo. Na cestě nás zastavilo auto, v něm seděl takový postarší pán a ptal se nás kam to jako v tom šílenym lijáku jdeme. My, že jdeme Sheeps head way a že hledáme místo na rozdělání stanu. Byl tak hodný, že nás popovezl asi 2 km k jeho domu, kde nám dovolil si stan rozdělat a dokonce nás on a jeho paní pozvali na večeři. Takže jsme celý špinaví povečeřeli u nich doma, poklábosili a zažili večer s opravdovými Iry. Když jsme je přesvědčovali, že jsou asi nejhodnější lidé široko daleko, říkali, že to vůbec, že tam je tohle samozřejmostí. Tak takoví to jsou lidé 🙂
Druhý den jsme úspěšně zakončili naši cestu v Bantry, kde jsme měli domluvené Airbnb, sprcha fakt bodla. Další den jsme ráno nasedli na autobus a vyrazili jsme na dlouhou cestu zpět domů.

 
Krásný západ slunce. Opravdu ojedinělé místo na stanování.

Další zajímavé linky

http://www.thesheepsheadway.ie/index.cfm/page/map
http://www.irishtrails.ie/trail/Sheeps-Head-Way/29/
http://livingthesheepsheadway.com/

Holky


Zvládli jsme to!

 
 

Sdílet příspěvek

svatebni kpz titulni fotografie

NOVINKA!

Svatební KPZ
Přihlašte se k odběru novinek

Získejte výhodnou startovací sadu KPZ

Také získáte přístup k tajným nabídkám a objevíte další kouskysveta!